Jelenlegi hely

Tanköteles, de nem iskolaérett? Mit tehet a szülő azért a plusz egy év oviért?

Mit tehetnek a szülők, ha gyermekük tankötelessé válik, de még nem iskolaérett a valóságban? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a „plusz egy év óvoda” kérelmezéséről.

2022-ben az idei tanévre január 18-ig volt ideje kérvényezni a szülőknek az egyéves halasztást. Több mint 21 ezer kérvény érkezett be az Oktatási Hivatalhoz eddig a határidőig és a kérvények nagy részét el is fogadta a hivatal.

A 2020 év elejétől életbe lépett új eljárás a korábbi iskolakezdési eljáráson változtatott. Jelenleg hat éves kortól kötelező az iskolakezdés, valamint az iskolaérettségi vizsgálatok szabályai is módosultak. Azóta eltelt két év, de még mindig sok a bizonytalankodó szülő. Megpróbáltuk összeszedni a legfontosabb kérdéseket, és információkat.

  • Hogyan számoljuk az óvodás gyermek tankötelezettségét?

Ha egy óvodás adott év augusztus 31-ig betölti a hatodik életévét, szeptember 1-től tanköteles lesz.

  • És mit lehet tenni akkor, ha még nem iskolaérett?

A szülő kérheti az Oktatási Hivataltól, hogy a gyermek még egy évig óvodában maradhasson. Ezt maximum egy alkalommal és egy tanévre lehet kérni, „hosszabbítás” pl. két évre akkor sincs, ha például egy sajátos nevelési igényű gyermekről beszélünk.

  • A halasztó kérelmet meddig és hogyan kell beadni?

Az idei 2022/23-as tanévben 2023. január 18-ig lehet a kérelmeket benyújtani.
Az ehhez szükséges űrlap elérhetp 2023. január 1-től január 18-ig az ohtan.oh.gov.hu oldalon.
Fontos: Mindez a szülő feladata, az óvoda nem intézi a tankötelezettség halasztását.

A kérelem beadható:

  • Ügyfélkapun keresztül és
  • postai úton is (postacím: Oktatási Hivatal, Budapest 1982)

Az Oktatási Hivatal az Ügyfélkapus megoldást javasolja, úgy rövidebb lesz az ügyintézés időtartama.

  • Mi kell a kérelembe, mit tartalmazzon?

Szükségesek

  • ​a különböző alapadatok a gyerekről és a szülőről,
  • egy indoklás arról, miért kérik a szülők a plusz egy év óvodát.

Bár nem kötelező, érdemes mellékleteket csatolni a kérelemhez: 

Szülői Hang Közösség – amely évek óta segítséget nyújt a tankötelezettség halasztásában szülőknek – szerint ilyen lehet háziorvosi vagy szakorvosi papír, vélemény pedagógiai szakszolgálattól, ha a gyerek volt ott korábbi vizsgálaton. 
Lehet kérni írásos véleményt az óvodapedagógusoktól, a logopédustól, gyógypedagógustól, fejlesztőpedagógustól, mozgásterapeutától, pszichológustól, védőnőtől, sőt magán úton is lehet végeztetni iskolaérettségi vizsgálatot.

„Arról azonban nincs hivatalos információ, hogy mindezeket hogyan veszik figyelembe, mit fogadnak el és mit utasítanak vissza indokként; nem lehet előre tudni, hogy mi elegendő és mi nem. Általánosságban elmondható, hogy a szakorvosi és korábbi szakszolgálati véleményeket nagyobb eséllyel veszik figyelembe az Oktatási Hivatalban, de a szempontok akár megyénként is eltérőek lehetnek” – írja a Szülői Hang Közösség.

  • Mi történik azután, ha a kérelem elment?

Az Oktatási Hivatalnál a benyújtott indoklás és mellékletek alapján elbírálják a kérelmet.

Ha azokból nem lehet minden kétséget kizáróan megállapítani a gyermek fejlettségi szintjét, pedagógiai szakértői vizsgálatot rendelnek el.

„A szakszolgálati vizsgálatokról részben pozitívak a tapasztalatok: az esetek többségében részletesen meghallgatják a szülőket is, és a gyermek érdekét szem előtt tartva döntenek. Sajnos azonban nem mindig ez a helyzet: bár ritkább esetben, de előfordul, hogy a szülőket érdemben meg sem hallgatják, és csupán a gyermek értelmi képességei alapján hoznak egy felszínes és sablonos döntést, pedig gyakran a további egy év óvodára nem a gyermek értelmi képességeinek fejletlensége, hanem például érzelmi vagy szociális éretlensége, gyenge monotóniatűrése vagy fejletlen mozgáskoordinációja miatt van szükség” – írja a Szülői Hang.

  • Mekkora eséllyel kapja meg a gyermek a plusz egy évet?

A Szülői Hang összesítése szerint az Oktatási Hivatal a kérelmek több mint 90 százalékát elfogadta – egy részüket egyből, más gyerekeknek szakszolgálati felülvizsgálat után adta meg az engedélyt a plusz egy évre. Olyan csak ritkán fordul elő, hogy az Oktatási Hivatal szakszolgálati vizsgálat nélkül, azonnal elutasítja a szülőt.

  • Mit lehet tenni, ha mégis elutasítanak?

Fellebbezni lehet, de csak bírósági úton, és az esetek nagy többségében nem hoz sikert.

ADL - Debrecenimami

Forrás

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére