Jelenlegi hely

A formák varázslatos világa

A formák megismerése rendkívül sokoldalúan támogatja a gyerekek életét, fejlődését. Eleinte rendkívül érdekesek a különböző színű, különféle alakú és méretű építőkockák. Később már az azokból felépíthető alakzatok is.

Aztán, ahogy egyre nagyobbak lesznek, a formák rajzolása sem okoz majd gondot, ami segít a későbbi írás- olvasás tanulásában, hiszen a betűk hasonlítanak a már ismert formákra, a körökre, a félkörökre, a hullámvonalakra. Szép lassan kifejlődik az alakészlelés, felismerik, hogy a különböző méretű vagy színű háromszögek azonosak (egybevágók).

Fontos tehát, hogy a gyermek mindig az életkorának megfelelő szinten legyen, amit rengeteg egyszerű, akár a hétköznapi élet szülte játékkal meg tudjuk támogatni. Gondoljatok csak bele, hogy milyen kézenfekvő játék, ha például séta közben rá kell mutatni bármire az utcán, ami kerek vagy téglalap alakú, de keresgélhettek ilyeneket a lakásban is.

Még itt az elején fontos megjegyezni, hogy a kisgyermekek egyáltalán nem úgy észlelik a különböző geometriai alakzatokat, formákat, mint a nagyobb gyerekek vagy a felnőttek. Számukra például a négyzet alak az egy ház, a kör pedig egy labda. Így ismerik fel az alakzatot és ekképp jelenítik is meg őket például rajzban, gyurmázás során vagy éppen építőkockázás közben. Idővel és megfelelő gyakorlással természetesen már képesek lesznek ezektől elvonatkoztatni és önmagukban, akár egy másik forma részeként is felismerni az egyes alakzatokat. Ebben segíthet az is, ha megtanítjuk a gyerekeknek a különböző geometriai alakzatok nevét, akár versek, mesék segítségével.

Rajzolás, festés, zsírkrétázás

A kisgyerekek rajzai kezdetben csak vonalak, majd lendületes firkák, aztán egyre inkább alakulnak ki a megálmodott képek a különböző formákból. A négyszög tetején háromszöggel már egy házikó, a téglalap a tetején egy körrel pedig fa, egy kör körülötte háromszögek a napocska. Később már a formákat kivágva és másik lapra felragasztgatva is alkothatnak képeket. A nyomdázás is remek elfoglaltság, és persze itt is adódik a lehetőség a házi megoldásra krumpliból és vízfestékből.

Építőkockák

Az építőkockák használata során a gyerekek már nem csak látják a különböző formák közötti különbséget, de ki is tudják azokat tapintani. Jópofa játék lehet például, ha csukott szemmel kell kitalálni, hogy milyen formájú építőkockát tartanak a kezükben. Játék közben észrevétlenül indul be a tanulás. Megtapasztalják, rájönnek, hogy miért a nagyobb kocka kell alulra, hogy van olyan elem amelyik gurul, hogy két háromszögből négyszöget készíthetnek, vagyis új formákat tudnak létrehozni. Nagyon jó játékok például a mágneses képalkotók, a különböző építőkockák, legók vagy például a Jáva építőjátékok.

Tangram

Ez egy kínai kirakós játék, ami hagyományosan hét egyszerű mértani alakzatot tartalmaz: egy négyzetet, egy paralelogrammát, a többi darab derékszögű egyenlő szárú háromszög.

Ezekből az alakzatokból rengeteg figura alakítható ki, amelyek árnyképszerűen emberekre, állatokra, tárgyakra emlékeztetnek. Az eredeti játékszabály szerint minden egyes elemet fel kell használni a képhez, ráadásul úgy, hogy az egyes darabok nem fedhetik egymást. Ma már azonban kaphatóak olyan, az eredetinél jóval több elemet tartalmazó tangramok, amelyek feladatkártyákat is tartalmaznak, így a kisgyerekek a kártyán szereplő utasítások alapján tudják elkészíteni a különféle megadott alakzatokat.

Tükör és a szimmetria

A tükrös logikai feladatok lényege, hogy a feladatkártyán megadott képen meg kell találni a tükrözés vonalát, (a tengelyt), majd úgy kirakni a tükör elé a geometriai formákat, hogy a kártyán megadott képet kapjuk végeredményül.

Gyurmázás, agyagozás

A boltokban sokféle színes gyurma és kiszúróforma kapható, amelyekből rengeteg minden készíthető. Lehetnek golyók, hurkák, csigavonalak, kilapítva körök és még kocka is. Használhattok akár agyagot is, vagy levegőre száradó gyurmát, így hosszabb ideig is megmaradnak az alkotások. Ha nincs otthon bolti gyurma, akkor sem kell kétségbe esni, hiszen készíthettek házilag például só-liszt gyurmát, amit ételfestékkel meg is tudtok színezni, de száradás után is kifesthetőek vízfestékkel vagy temperával.

Hajtogatás

Ez már inkább a nagyobb gyerekeknek való, de rendkívül szemléletes, hogy hogyan lesz a négyzetből téglalap vagy háromszög, hol vannak az átlók a felezővonalak, stb… Idővel az origami például egy nagyon jó fejlesztő játék, hiszen a szem-kéz koordinációt, a koncentrációt, az odafigyelést és a precizitást mind-mind fejleszti.

Jól látható, hogy ezek a játékok rengeteg különböző féle tanulási lehetőséget rejtenek magukban, hiszen játék közben a gyerekek észrevétlenül megismerkednek a színekkel, a térbeli elhelyezkedéssel (alatta, fölötte, mellette, benne, rajta, mögötte), a jobb és bal oldal fogalmával, a méretekkel, de még a különféle anyagokkal is, mint papír, fa, műanyag, gyurma, festék.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tudtad, hogy a kerti törpéknek is van világnapjuk?

Tudtad, hogy a kerti törpéknek is van világnapjuk?

Beköszöntött a jó idő és egyre több kertben felbukkannak ismét a kerti törpék. Lehet őket szeretni, vagy kimondottan utálni, egy biztos: bizony van világnapjuk is. Garden Gnome Day, vagyis a kerti törpék világnapját ugyanis minden év június 21-én ünneplik.
Te hogyan ünnepelnéd a Szülők Világnapját?

Te hogyan ünnepelnéd a Szülők Világnapját?

Tudtad, hogy a  Szülők Világnapját (Global Day of Parents) június 1-jén ünneplik világszerte?
Testmozgás és mentális egészség: a jólléthez vezető út

Testmozgás és mentális egészség: a jólléthez vezető út

Miért fontos a fizikai egészség mellett a mentális egészség megőrzése, fejlesztése?
Hogyan segíthetjük a gyermekek nyelvi fejlődését?

Hogyan segíthetjük gyermekünk nyelvi fejlődését?

A téma szakértője, tudása és a széleskörű  tapasztalata alapján biztos segítője lehet a hasonló problémával küszködő gyermekeknek és szüleiknek.
Ugrás az oldal tetejére